Historia

Klub został założony przez grupę policjantów, którym na sercu leżało dobro dorastającej młodzieży. Funkcjonariusze postanowili założyć stowarzyszenie sportowo-wychowawcze, celem którego było zagospodarowanie czasu wolnego dzieci i młodzieży. Młodzieży która sprawiała kłopoty i nie radziła sobie z zasadami i normami panującymi w środowisku szkolnym i rówieśniczym. W początkach istnienia Stowarzyszenia do takiej młodzieży kierowana była oferta policjantów. Z uwagi na fakt, że właśnie zajęcia piłki nożnej były najbardziej atrakcyjną formą spędzania wolnego czasu i przyciągały, zwłaszcza młodych chłopców - Stowarzyszenie organizowało zajęcia piłkarskie.

Klub prężnie się rozwijał. Bardzo dużo chłopaków w różnym wieku rozpoczęło treningi piłkarskie i to nie tylko z problemami wychowawczymi.Stowarzyszenie nie robiło (i nie robi dalej) żadnej selekcji, w zajęciach biorą udział wszyscy chłopcy w wieku 5-19 lat, w poszczególnych grupach wiekowych. Powstały drużyny: młodzików, trampkarzy, juniorów oraz B-Klasowa drużyna seniorów. Koksownik zaczął być rozpoznawalny w mieście i gminie.

Stowarzyszenie organizowało też zajęcia dla dziewcząt, współpracując w tamtym czasie z klubem prowadzącym drużyny kobiece, Rolnikiem Biedrzychowice. Kilka wychowanek Koksownika reprezentowało ten klub.

W końcu działalność klubu przynosiła efekty. Juniorzy Koksownika szybko awansowali do Opolskiej Ligi Juniorów stając się jedną z najbardziej znanych drużyn w województwie. Niewątpliwym sukcesem było zdobycie 2007 roku mistrzostwa województwa przez naszych juniorów i awans do rozgrywek krajowych, w których niestety Koksownik musiał uznać wyższość zespołu z Białegostoku.Duży sukces w 2004 roku osiągnęli młodsi koledzy juniorów - trampkarze zostając vice-mistrzami Opolszczyzny

W 2008 roku Koksownik Zdzieszowice postanowił połączyć się z MKS Ruch Zdzieszowice (wtedy HKS Ruch Zdzieszowice). W ten sposób tylko jedna, scalona drużyna zaczęła reprezentować nasze miasto w powiecie oraz w województwie.

Obecnie w zajęciach biorą udział wszyscy chłopcy w wieku 5-19 lat, w poszczególnych grupach wiekowych. Grup tych w stowarzyszeniu jest 4 i są to: drużyna juniorów (16-19 lat), trampkarzy (10-15) oraz Piłkarskiego Przedszkola (żaki i orliki) (5-9 lat).